Sıkça Sorulan Sorular

Cevapları görmek için sorulara tıklayın.

 

 

Sınava kimler katılabilir?

Yabancı Dil Sınavı (YDS), yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu aylıklarını bu kanunun ek geçici maddelerine göre alanlar dahil), 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa göre çalışmakta olanlar, kadrolar karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3/c maddesine tabi sözleşmeli personel katılabilir.
Yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel de bu sınava katılabilir.

Yurt Dışında Görevlendirilecek Memurların Seçim Esaslarına Dair Yönetmelik’in değişik 7. maddesi gereğince, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurt dışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurlar ile diğer görevlilerin de bu sınava girmesi gerekmektedir.

Üniversite öğrencisiyim, bu sınava katılmam mümkün mü?

Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine YDS ve eYDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunduğundan, lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilmektedir.

YDS ile eYDS arasında bir fark var mı?

YDS ile eYDS arasında kazanılmış haklar bakımından herhangi bir fark bulunmamaktadır. YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklar, eYDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklarla aynıdır.

YDS sınavı hangi zamanlarda yapılmaktadır?

YDS sınavı ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere senede iki kez yapılmaktadır. Sınav tarihlerine ilişkin bilgilerini ÖSYM resmi İnternet sayfasından veya sinavonline.net ÖSYM Sınav Takviminden takip edebilirsiniz.

YDS sınavı hangi dillerde yapılmaktadır?

YDS İlkbahar Dönemi Sınavı, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden, Sonbahar Dönemi Sınavı ise sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılmaktadır.

YDS sınavı nerelerde yapılmaktadır?

YDS, birçok ilde ve birden fazla yerde yapılmaktadır. Adaylar, sınav başvuruları esnasında sınava girmek istediklere yere ilişkin bilgileri girmesi gerekmektedir. Sonrasında adayın sınava gireceği merkeze ilişkin atama ÖSYM tarafından yapılmakta olup, atama sonrasında sınav merkezi değiştirilememektedir.

Sınavda kaç soru sorulmakta ve ne kadar süre verilmektedir?

Sınavda 80 soru bulunmakta olup 180 dakikalık süre verilmektedir. Sorular çoktan seçmelidir.

Sınav sonrasında sorular yayınlanmakta mıdır?

Sınav sonrasında ÖSYM tarafından sınav sorularının sadece %10’u yayınlanmaktadır. Bunun dışında herhangi bir şekilde sınava girenlerle veya başka kurumlarla paylaşılmamaktadır.

Sınav içeriği nasıl, ne tür sorular sorulmaktadır?

YDS’de test olarak hazırlanan kelime haznesi, gramer bilgisi ile yabancı dilde okuduğunu anlama ve tercüme becerisini yoklayan sorular bulunmaktadır.

Sınav değerlendirmesi nasıl yapılmaktadır?

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,
90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi ile değerlendirilmektedir.

Yıl içinde istenilen sayıda sınava girmek mümkün mü?

YDS, ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır. Adaylar bu sınava istedikleri kadar katılabilmektedir.

Sınav başvuru işlemimi nasıl yapabilirim?

Sınav öncesinde ÖSYM’nin sınavla ilgili yayınlamış olduğu kılavuz www.osym.gov.tr adresinden ücretsiz olarak indirilip incelenebilmektedir.
2008 sonrasında sınava girmiş olanlar başvurularını İnternet üzerinden yapabilirler.
İntenet üzerinden başvuru yapamayacak olanlar ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri’ne giderek gerekli işlemleri yaptırabilirler.
İnternet üzerinden aday bilgi formunun doldurulması, sınav yeri tercihi ile ilgili bilgilerin girilmesinden sonra başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Sınav ücreti nedir?

2020 yılında normal başvuru sınav ücreti 130TL, geç başvuru yapıldığında ise 195TL’dir.

Sınav ücretini ne zaman yatırmak gerekir?

Sınav ücreti ödeme işlemi, ilgili YDS’nin başvuru tarihlerinin ilk günü başlamakta olup son günü saat 23.59’a kadar yapılabilmektedir. Sınav başvuru tarih aralığı ÖSYM resmi İnternet sitesi veya sinavonline.net ÖSYM Sınav Takvimi bölümünden takip edilmesi önerilmektedir.

Sınav ücretini nasıl yatırabilirim?

Sınav ücreti, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ödemeler” alanından, kredi kartı/banka kartı ile veya ilgili bankalar kanalıyla yapılmaktadır.

Sınava girerken yanımda bulunması gereken belgeler nelerdir?

Sınava girerken adayların yanlarında Sınav Giriş Belgesi ile kimlik belgesi getirmesi gerekmektedir. Nüfus Cüzdanı, TC Kimlik Belgesi veya geçerlilik süresi olan Pasaport, kimlik belgesi olarak kullanılabilmektedir. Bunların dışında sürücü ehliyeti, askeri kimlik kartı, avukatlık belgesi veya herhangi bir kuruma ait belge, kimlik belgesi olarak kabul edilmemektedir.

Sınav Giriş Belgesini nasıl temin edebilirim?

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine ayrıca gönderilmemektedir. Bu belgeyi adaylar, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden, sınavın yapılacağı hafta içerisinde edinebilmektedir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunmaktadır. Hiçbir aday belge üzerinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giremez. Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılmaktadır. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar İnternetten edinebilmektedir. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmaması gerekmektedir.

Sınav mahalline getirilmesi yasak olan şeyler nelerdir?

Adayların sınav binalarına;
Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlarla,
Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği
bulunan cihazlarla,
Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla
Su hariç yiyecek, içecek vb. gıda maddeleriyle,
İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla girmeleri yasaktır.
Üzücü sonuçlara maruz kalmamak için, sınav mahalline getirilmesi yasak maddelere yönelik hususlar ÖSYM resmi İnternet sitesinden dikkatlice okunması önerilir.

Sınav sonuçları ne zaman gönderilmektedir?

ÖSYM herhangi bir sonuç belgesini adaylara göndermemektedir. Adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaralarını ve şifrelerini kullanarak ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilmektedir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafım yok. Ne yapmam gerekir?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı adaylardan geçerli bir fotoğrafı bulunmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini ilgili sınavın yapılacağı hafta Perşembe günü saat mesai bitiminde kadar ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya fotoğraf güncellemeye yetkili başvuru merkezlerinin birinden yaptırması gerekmektedir. Bu işlemi yaptırmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmemektedir.
Geçerli Fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraf olarak tanımlanmaktadır.

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde yapılacak işlemler için hangi kimlikler geçerlidir?

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinde yapılacak işlemlerde adayların başvuru merkezine şahsen gitmesi ve nüfus cüzdanı/TC Kimlik Kartı veya pasaportunun aslını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (T.C. Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmemektedir.

İletişim ve adres bilgilerini güncellemem gerekir. Bu işlem nereden yapılmaktadır?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde yer alan kimlik ve iletişim bilgilerinde değişiklik/düzeltme/güncelleme yapmak isteyen adaylar bu işlemleri, https://ais.osym.gov.tr internet adresinde bulunan açıklamalar doğrultusunda kendilerinin yapması gerekmektedir. Herhangi bir dilekçe veya form ile ÖSYM’ye başvurmak suretiyle zaman kaybetmemeniz önemle tavsiye edilir.

ÖSYM İnternet sitesi kullanıcı şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Şifresini unutanlar, yeni bir şifre almak için mutlaka ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri’ne başvurmaları gerekmektedir. İnternet üzerinden “şifremi unuttum” hizmeti de bu maksatla kullanılabilmektedir.