Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

İlgili yazıİlgili yazı

Son zamanlarda sanal alemde fazlasıyla vakit geçiren bir neslin yetişmekte olduğu dikkat çeken tespitlerden biri durumundadır. Kişisel gelişim uzmanları, anneler ve babalar, öğretmenler gibi birçok taraf açısından kaygı verici bir gelişme olarak algılanan bu durumun olumlu ve olumsuz sonuçlarının birlikte değerlendirilmesi, yaşanmakta olan çağın bir gerekliliği haline gelen bu tarz teknolojilerden kaçış mümkün olmadığından, yeni neslin bu gelişmeler ile barışık şekilde yetişmesinin engellenmemesi önemlidir. Sosyal ağlar olarak bilinen Facebook, Twitter gibi platformlar normalde belirli yaşın altındaki kullanıcıları kabul etmemektedirler, ancak giriş bilgilerinin kontrol ve teyit edilmesi söz konusu olamadığından, bu önlemi aşmak uygulamada oldukça kolaydır. Bu nedenle de çocukların birçoğunun sosyal ağlarda en az bir hesabı bulunmaktadır.

Çocukları sanal alemde bekleyen en büyük tehlike, suistimale ve tacize maruz kalma olasılığıdır. Bu nedenle, anne ve babalar mümkünse çocuklarının bu tarz hesapları hiç açmamasını sağlamaları, açmalarına engel oluşturamıyorlarsa, hesap güvenlik ayarlarını en yüksek düzeye çıkarmaları tavsiye edilmektedir.

Sosyal ağlar üzerinde iletişim kurmada oldukça girişken bir tavır sergilenebiliyorken, reel bir iletişimde sorun yaşanması söz konusu ise bu konu ihmal edilmemeli ve önemsenmelidir. Gerekirse bir uzman yardımı alınarak çocukların bu durumu masaya yatırılmalıdır. Çocukların her türlü sözlü ve yazılı iletişimde başarılı olmaları için gerekli koşullar sağlanmalı, sadece sosyal ağlar üzerinde arkadaş sahibi olmalarına izin verilmemelidir.

Sosyal ağlardaki en büyük paylaşım konusu olan oyunlar üzerinde fiziki bir bağımlılık oluşabileceği ortaya konmuş bir gerçektir. Küçük yaşta bu tür bağımlılıkların oluşmasının engellenmesi adına çocukların her türlü kullanım için bilgisayar başında oldukları saatler sınırlandırılmalı, günde toplam bir saati hiçbir şekilde geçmesine müsaade edilmemelidir.

Editör/Yazar:

Birçokları gibi onlarca zorlu sınavlara girmiş ve sonucunda başarılı bir kariyer oluşturmuştur. Bu yolda yürüyen herkese faydalı olmak amacıyla içerik sunmaktadır.