Motorlu Taşıt Sürücü Kursu 2021 Yılı e-Sınav Uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan MTSK e-sınavına ilişkin 2021 yılı uygulama kılavuzu yayınlanmış olup önemli konular aşağıda özetlenmiştir.

E-sınavına girebilmek için öncelikle aşağıda yer alan başvuru şartlarının sağlanması gerekmektedir.
1. “M” “A1” “A2” “A” “B1” “B” “D1” “D” “C1” “C” “F” ve “G”sertifika türünden teorik eğitimin tamamlanmış olması,
2. E-Sınav ücretininın yatırılmış olması,
3. E-Sınav Randevu Sistemi üzerinden sınav randevusunun alınmış olması,
4. Kursiyerin son katıldığı e-Sınav uygulamasının üzerinden en az 15 (on beş) gün geçmiş olması,

Peki e-sınav ücreti ne kadar ödenmesi gerekmektedir? 2021 yılında her sınav otrumu için ayrı olmak üzere toplam 100TL ücretin sınavın adını seçerek Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesi hesabına T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Halk Bankasına ATM, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca, sınav ücretleri, https://odeme.meb.gov.tr internet adresinden tüm banka kartları ile yapılabilecektir. Ödeme işleminden sonra banka dekontu veya ATM işlem çıktısı başvuru süresi içinde Özel MTSK Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekmektedir.

Bu durumda e-sınav uygulaması nasıl yapılmaktadır? E-sınav uygulaması sistem tarafından belirlenen tarih ve saatlerde yapılmaktadır. Sınava gireceklerin sınav saatinden en geç 20 dakika önce sınav giriş belgesinde belirtilen salonda hazır bulunmaları gerekmektedir. Sınava gelişte fotoğraflı, çift mühür/kaşeli ve imzalı sınav giriş belgesi ile birlikte geçerli kimlik begesinin hazır bulundurulması gerekmektedir.

Sınavda toplam 50 soru sorulmakta olup 45 dakika süre verilmektedir. Soru dağılımı konulara göre şu şekildedir.
İlk Yardım Dersi: 12 soru
Trafik ve Çevre Dersi: 23 soru
Araç Tekniği Dersi: 9 soru
Trafik Adabı Dersi: 6 soru

 

Editör/Yazar:

Birçokları gibi onlarca zorlu sınavlara girmiş ve sonucunda başarılı bir kariyer oluşturmuştur. Bu yolda yürüyen herkese faydalı olmak amacıyla içerik sunmaktadır.