Küçük Yaştaki Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı – Scratch, Code, Tynker

Çocuklar İçin Kodlama

Çocuklar İçin Kodlama

Küçük yaştakı çocuklara bilgisayar programcılığını öğretmek çok erken ve gereksiz bir yaklaşım mı sizce? Soruya ‘evet’ cevabı veriyorsanız, tekrar düşünmenizde yarar var. Çünkü, yeni bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, bilgisayar programcılığı veya diğer adıyla kod yazma, genç yaşlarda öğretildiği takdirde bireyin analitik düşünmesine yardımcı olmaktadır. Steve Jobs, Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi bilgisayar dahilerinin ortak özelliği, bilgisayarlar ile küçük yaşlarda tanışmaları ve ilgilenmeleridir.
Dünyanın sayılı eknoloji şirketlerinden Apple firmasının kurucusu Steve Jobs bir mülakatında, “Bu ülkede herkes bilgisayar programcılığını öğrenmeli, çünkü böylece nasıl düşünmeniz gerektiğini öğreniyorsunuz” demiştir.

Bilgisayar programcılığının temeli algortimalara dayanmaktadır. Algoritma, problemi çözmek veya belirli bir sonuca ulaşmak için izlenen yol olarak tarif etmek mümkündür. Problemler küçük parçalara ayrılır ve sonuca ulaştıracak çözüm yolunda atılması gereken adımlar belirlenir ve uygulanır.
Bilgisayar programcılığını öğrenerek elde edeceğimiz analitik düşünme yeteneği, günlük yaşantımızda karşılaştığımız problemlerin çözümüne de yardımcı olacaktır. Yani, aslında sosyal yaşantımızı da olumlu etkileyebilecek bir kazanımdır. Günümüzdeki olanaklar dikkate alındığında çocukların bilgisayar ile tanışma yaşı bebeklik dönemine kadar inmiş durumdadır. Bu fırsatları iyi değerlendirmek gerekir. Çocukları bilgisayar ve akıllı cihazlar ile oyun bağımlısı hale getirmeden, hem bilgilerini arttıracak araçları kullanmaları desteklenmeli hem de birey halinden kurtarıp, oyun programlayan, problem çözen ve bu sayede analitik düşünme yeteneklerini geliştiren bireylere dönüştürmemiz gerekmektedir.

Bu amaca hizmet etmek maksadıyla, çocukların küçük yaşlarda bilgisayar programcılığı mantığını kavramaları için birçok araç geliştirilmiştir. Bu araçların bazıları online olarak hizmet vermekte bazıları da İnternet bağlantısı gerektirmeden bilgisayara kurulabilmektedir. Aşağıda bu araçların bazılarına yer verilmiştir.

Çocuklar için bilgisayar programcılığı araçları.SCRATCH: Dünyanın önde gelen üniversitelerinden MIT tarafından gelişitirlmiş bir araç olup en populerler arasında yer almaktadır. Scratch kullanmak için herhangi bir programcılık bilgisine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bilgisayar programcılığı yapı taşlarına (döngü, koşullu işlem, adım vb.) benzer bloklar kullanarak animasyonlar yapılabilmektedir. Sonuca götürecek adımlar sayesinde çocukların problemleri çözmesini sağlamaktadır.

CODE: Kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu tarafından gelişitirlmiş bir araç olup, Google, Microsoft, Facebook, Amazon gibi teknoloji devleri tarafından ayrıca desteklenmektedir. Diğer araçlara benzer şekilde bilgisayar programcılığında kullanılan yapı taşlarına benzer bloklar kullanılmaktadır. Çocukların kolay algılaması için konuşma diline uygun terimler kullanılmakta ve görsel bloklar ile sürükle bırak yaklaşımı desteklenmektedir. Aracı kullanmak için İnternet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır.

TYNKER: ABD merkezli bir firma tarafından geliştirilen bir araç olup oyun tasarlama ağırlıklıdır. Küçük yaşlardaki çocukların en çok sevdiği aktiviteler arasında oyun yer alması bakımından doğru bir tercih olacağı muhakkaktır. Diğer araçlar benzer şekilde problemin çözümüne yönelik görsel yapı taşları bulunmaktadır. Bu yapı taşalarını sürükle bırak yaklaşımı ile kullanmak suretiyle algoritmalar ve problem çözümleri öğretilmektedir.

Aralarında çok büyük bir fark olmaması nedeniyle hangi aracı kullanmak istediğiniz size kalmış. Çocuğunuz hangi aracı daha çok seviyorsa veya ilgi duyuyorsa tercihinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

Editör/Yazar:

Birçokları gibi onlarca zorlu sınavlara girmiş ve sonucunda başarılı bir kariyer oluşturmuştur. Bu yolda yürüyen herkese faydalı olmak amacıyla içerik sunmaktadır.