Çocuklar hayatın en önemli unsurlarıdır. Anne ve babalar açısından olduğu kadar, aslında çocuklar toplumsal açıdan da en önemli bireylerdir ve kendilerine yeterli yatırımın yapılmasına önem verilmelidir. Ülke yönetimleri genel olarak bu önemin farkındadırlar ve icraatler içinde çocuklara ayrılan pay yüksek bir oran teşkil etmektedir.

Çocuklar söz konusu olduğunda, onlara dair fiziki ve zihinsel her anlamda sağlık en çok arzulanan hususlar arasındadır. Zihinsel sağlık denildiğinde, doğal olarak öne çıkan kavram, “zeka” kavramıdır. Yaşları ile doğru orantılı ölçüde zeka sahibi olup olmadıkları, doğumlarından itibaren yakından takip edilmektedir.

Çocukların zeka düzeylerinin doğuştan belirlenmiş olduğu ve kalıtsal bir husus olduğu düşüncesi son dönemlerde kabul görmeyen görüşler arasındadır. Özel eğitimler ile özellikle 0-4 yaş grubunda ağırlık verilerek zekanın geliştirilmesinin mümkün olduğu ispatlanmış konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu yönde bir eksiklik ya da gerilik teşhis edilen çocuklar için annelerin ve babaların endişe etmesine mahal yoktur, ancak bu konunun önemsenmeyeceği anlamına kesinlikle gelmemeli, gerekli takip yapılarak zekanın ilerletilmesi yönünde bir sürece çocuğun sokulması gerekmektedir.

Çocukların zeka düzeylerinin ilerletilmesi için ebeveynlere yapılan tavsiyeler arasında öne çıkanlar şu şekildedir:

Oyun, çocukların en önemli öğrenme aracıdır. Her yaştaki çocuk ile anne ve babaların kaliteli zaman geçirmesi ve bu zamanın ağırlıklı olarak yaşına uygun oyunlara ayrılması önerilmektedir.

Dil gelişimine yönelik çalışmalar zekanın ilerlemesi açısından da önemlidir. Çocuğu küçük görerek onunla normalin dışında bir dil kullanılmamalı, herhangi bir yetişkin ile kullanılan kelimeler onun yaşına uygun bir içerik ile kullanılıyor olmalıdır.

Çocukların görsel, işitsel zekalarının gelişimi açısından bu yönde hazırlanmış oyuncaklardan yararlanılmalı, onları oyuncaklarla yalnız bırakmayıp birlikte oyunlar oynanmalıdır.

sinavonline.net