C ve E vitamini gibi antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler. A vitamini, mukus membranların (sümüksü salgılar yapmaktan sorumlu zarların) vücudumuza giren ve istenmeyen yabancı maddeleri engellemelerini kolaylaştırır ve dayanıklılık sağlar. Genel olarak fiziksel bakımdan dayanıklı ve formda olmak, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması konusunda önemli bir faktör. Ancak profesyonel atletlerle yapılan çalışmalar, virüslerin ve diğer yabancı ajanların, bu kişilerin bağışıklık sistemlerinde daha hızlı bir şekilde yayılabileceğini öne sürüyor. Ginseng ve benzeri maddelerinse yararlı oldukları bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış.
Bağışıklık sisteminin UV ışınlarına ve diğer radyasyon kaynaklarına maruz kalmasından dolayı oluşan hasarlar (örneğin ışık nedenli cilt yaşlanması) en azda tutulduğu sürece, vücudun oluşturacağı bağışıklık cevabı da en yüksek düzeyde olacaktır.
Louis Pasteur’ün yaşadığı yıllardan beri, çeşitli hastalıklara karşı kullanılan aşıların etkileri de unutulmamalı. Ayrıca kemik iliği nakilleri de, bağışıklık sisteminde yetersizlikler olan insanlar için yardımcı nitelikte. Biyoteknolojik gelişmeler sonucu üretilen özel antikorlar ve diğer ürünlerse, bağışıklık sistemine giren istilacılarla savaşımda umut vaadediyor.

Kaynak: Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi