Avrupa’da Eğitim Fırsatları

Medeniyetler birliği durumundaki Avrupa kıtası, her tür bütçeye ve beklentiye uygun birçok eğitim fırsatını da öğrencilerin hizmetine sunmaktadır. Türkiye’den de birçok öğrenci lisans ve lisansüstü eğitimlerini Avrupa’daki çeşitli üniversitelerden birinde devam ettirmeyi tercih etmektedir.Avrupa’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin yurtiçinde düzenlenen yurtdışı eğitim fuarlarını ziyaret etmesi kendilerine önemli oranda zaman kazandıracak, doğru tercih yapmayı çok daha mümkün hale getirecektir. Ancak, bu tarz fuarlarda çok fazla seçenek ve oldukça cazip şekillerde sunulduğundan hiçbir fikir ve öngörü sahibi olmadan bu fuarlara gidilmemesi de önemlidir.

Öncelikle, eğitim görülecek alan belirlenmeli, maksimum ayrılabilecek bütçeye karar verilmelidir. Sonraki aşamada ise dil ve sosyal açılardan özellikle tercih edilen bir ülke olup olmadığı belirlenmeli, mümkünse ülke tercihlerini fuar ziyaretinden önce üçe indirmelidir. Ülke tercihleri belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlar arasında vize problemi ve YÖK denkliği gibi konular gelmektedir. Bazı ülkeler, kayıt yaptırıldığı halde bile vize problemi çıkartarak öğrencilerin kabus yaşamasına neden olabilmektedir. Ayrıca, yurtdışı üniversitelerin verdikleri diplomaların YÖK tarafından denk kabul edilip onaylanabilir olduğundan da emin olunması gerekmektedir. Aksi halde bu diplomaların yurtiçinde bir hükmü söz konusu olmayacaktır.

Avrupa’da eğitim görülecek üniversite konusunda karar netleştiğinde o üniversitenin kayıt koşulları ve kayıt için belirlenmiş olan başvuru sürelerini yakından takip etmek gerekmektedir. Bazen başvuru süresi eğitim döneminden çok daha önce bile olabilmektedir.

Eğitim görülecek olan ülkenin lisanı ile eksiklik ya da yetersizlik söz konusu ise panik yapmaya gerek yok, zira hemen hemen tüm okulların yabancı öğrenciler için hazırlanmış lisan eğitimine yönelik ön hazırlık programları mevcuttur. Bu hazırlık programlarının başlangıç dönemleri çoğunlukla Eylül ve Ekim ayları olup, süreleri de 6 ay ile 8 ay arasında değişmektedir.

Editör/Yazar:

Birçokları gibi onlarca zorlu sınavlara girmiş ve sonucunda başarılı bir kariyer oluşturmuştur. Bu yolda yürüyen herkese faydalı olmak amacıyla içerik sunmaktadır.