Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
Hızlı Erişim
E-kitap
Meslekler
Hızlı Okuma
Kendinizi Tanıyın
Ne, Nasıl?
ÖSYM Sınav Takvimi
MEB Sınav Takvimi
Sınav sonuçları
Sınav numarası sorma
Soru Bankaları
YGS
İngilizce
YDS
KPSS
ALES
AÖF
Trafik
TEOG
IQ
Oyun
Videolar
created at TagCrowd.com

KPDS Kamu Personeli Dil Sınavı KPDS
 SINAVONLINE.net - TEOG

 

 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı

  
TEOG - Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı
    Soruların cevapları için + (artı) işaretine tıklayın.

Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili duyurular nereden takip edilebilir?
Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm duyurulara http://www.meb.gov.tr ile http://www.odsgm.meb.gov.tr adreslerinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca süreçte yapılmasıgereken işlemlerle ilgili tüm ortaokul müdürlüklerindenbilgi edinilebilinmektedir.
 
Öğrencilerin yerleştirmeye esas puanları (YEP) hangi adresten ilan edilecek?
Yerleştirmeye esas puanlar, http://e-okul.meb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.
 
Güzel sanatlar veya spor liselerine kayıt yaptıran öğrenciler yerleştirme veya yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih yapabilir mi?
Güzel sanatlar veya spor liselerine kayıt yaptıran öğrenciler, yerleştirme işlemleri ve yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih yapabilirler. Ancak, bu öğrenciler tercihleri doğrultusunda bir okula yerleştirilmeleri halinde, güzel sanatlar lisesi veya spor lisesindeki kayıtları iptal olacaktır. Tercihleri doğrultusunda yerleştirildikleri okula kayıtları otomatik olarak yapılmaktadır. 
 
Yerleştirme işlemleri için tercihler hangi İnternet adresinden yapılmaktadır?
Yerleştirme işlemleri için tercihler http://e-okul.meb.gov.tr adresinden yapılabilmektedir.
 
Yerleştirme işlemleri için evden bireysel olarak tercih yapmak isteyen öğrencilerin nasıl bir yol izlemesi gerekmektedir?
Yerleştirme işlemleri için yapılan tercihler http://eokul.meb.gov.tr İnternet adresinden bireysel olarak yapılabilmektedir.Tercih yapabilmek için, açılan tercih işlemleri ekranındaki «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» butonunun seçilmesi gerekmektedir. Tercihler mutlaka herhangi bir okul müdürlüğüne gidilerek elektronik ortamda onaylatılması gerekmektedri. Onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanması; bir nüshası okulda saklanması ve diğer nüshası veliye verilmesi gerekmektedir. 
 
Tercihlerin okul müdürlüklerine onaylatılmaması durumunda, öğrencinin tercih başvurusu kabul edilir mi? 
Tercihler mutlaka herhangi bir ortaokul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylatılması gerkmektedir. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır.
 
Tercih işlemlerini bireysel olarak yapamayan öğrenciler nasıl bir yol izlemesi gerekir?
Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu – Ek 1” doldurulup veli tarafından imzalanması ve herhangi bir ortaokul müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Okul müdürlüğü tercih işlemlerini bu forma bağlı kalarak veli adına yapmaktadır. Okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanması; bir nüshasının okulda saklanması ve diğer nüshasının velide kalması gerekmektedir.
 
Tercihlerle ilgili herhangi bir düzeltme veya değişiklik yapılmak istenirse ne zaman yapılabilmektedir?
Tercihlerde herhangi bir düzeltme veya değişiklik yapılmak istenirse, okul müdürlükleri tarafından yapılacak olan elektronik onaylama işleminden önce yapılması gerekmektedir. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılması söz konusu değildir. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemleri tamamlanmış olmaktadır. 
 
Yurt dışından sınava giren öğrenciler tercih başvurularını nasıl yapacak?
Yurt dışından sınava giren öğrencilerden e-okul sistemine kayıtlı olanlar http://e-okul.meb.gov.tr adresinden tercih yaparak ortaokul müdürlüklerine tercihlerini onaylatması gerekmektedir. Tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma imkânı olmayanlar ise Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurt Dışı Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu (Ek-2)’nu doldurup APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 06500 Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA adresine göndermesi gerekmektedir. Postada meydana gelecek gecikmeden öğrenci velisi sorumlu olmaktadır.
 
Açık öğretim ortaokulu öğrencileri tercih başvurularını nasıl yapabilmektedir?
Açık öğretim ortaokulu öğrencileri, Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurt Dışı Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu (Ek-2)’nu doldurup APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 06500 Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA adresine göndermesi gerekmektedir. Postada meydana gelecek gecikmeden Milli Eğitim Bakanlığı sorumlu değildir.
 
Yerleştirme işlemleri için yapılan tercihlerde en fazla kaç okul tercih edilebilmektedir?
Öğrenciler yerleştirme işlemleri için en fazla 25 okul tercihinde bulunabilmektedir.
 
Tercih listesi oluşturulurken nelere dikkat edilmelidir?
Tercih listesi oluşturulurken okulların tercih kodları, öğrencinin yüzdelik dilimi, okulların kontenjan tablolarında ifade edilen yüzdelik dilimi, yerleştirmeye esas puanı dikkate alınmalıdır ve özellikle okulların kontenjan durumları ve tanıtım bilgileri incelenmelidir.
 
Tercih başvurularının başladığı tarihten önce özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler yerleştirme işlemleri için tercih yapabilir mi? 
Tercih başvurularının başladığı tarihten önce özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler, tercihte bulunamamaktadır. Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmamaktadır. Bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlem yerleştirmeye esas nakil döneminde, nakil şartlarını taşıyanlar için mümkün olabilmektedir. 
 
Tercih başvuruları başladıktan sonra özel okullara kayıt yaptırmaya karar veren öğrenciler ne yapmalıdır?
Tercih işlemleri için http://e-okul.meb.gov.tr İnternet adresinden giriş yapıldığında, tercih işlemleri ekranında, «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» ve «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonları görülmektedir. Özel okullara kayıt yaptırmaya karar veren öğrenciler, «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlemesi gerekmektedir. Bu öğrenciler tercih hakkını kullanmış sayılmakta ancak yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilmektedir. 
 
«ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği halde okul açılış tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?
«ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği halde okul açılış tarihine kadar (9 Eylül 2016) herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencin kaydı, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılamaktadır.
 
Yerleştirme işlemleri nasıl yapılmaktadır?
8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin yerleştirme işlemleri;

• Öğrencilerin tercihleri doğrultusunda,
• Okul kontenjanlarına göre,
• Yerleştirmeye esas puan üstünlüğü dikkate alınarak

yapılmaktadır.
 

Yerleştirme sonuçları hangi adresten ilan edilmektedir?
Yerleştirme sonuçları http://www.meb.gov.tr ve http://e-okul.meb.gov.tr İnternet adreslerinde ilan edilmektedir.
 
Yerleştirme sonuçları nasıl öğrenilmektedir?
Yerleştirme sonuçları, http://www.meb.gov.tr ve http://e-okul.meb.gov.tr adreslerinden öğrencilerin T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sorgulanabilmekte olup ayrıca sonuç belgesi gönderilmemektedir. Yerleştirme sonuçları isteyen velilere kısa mesaj ile bilgilendirilmektedir. 
 
Öğrenciler yerleştirildikleri okula nasıl kayıt yaptırabilmektedir?
Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Açık Ortaöğretim Kurumlarına yerleştirilen öğrenciler Açık Ortaöğretim Kurumları İrtibat Bürolarına müracaat edip okul türünü seçerek kesin kayıtları yaptırmaları gerekmektedir.
 
Tercih yapmayan öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılmaktadır?
Tercih yapmayan öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yerleştirilmektedir. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri tercih ve yerleştirme ılavuzundaki 1.7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilmektedir. 
 
Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılmaktadır?
Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yerleştirilmektedir. Bu öğrenciler istemeleri halinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca, il/ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri tercih ve yerleştirme kılavuzundaki 1.7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilecektir.
 
Yerleştirme sonuçlarına göre okulların boş kalan kontenjanları ne zaman, hangi adresten ilan edilmektedir?
Okulların boş kalan kontenjanları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan tarihte http://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilmektedir.
 
Hangi ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirilmektedir?
• Fen Liselerine,
• Sosyal Bilimler Liselerine,
• Anadolu Liselerine,
• Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine,
• Çok Programlı Anadolu Liselerine,
• Anadolu İmam‐Hatip Liselerine,
• Açık Öğretim Kurumlarına,
• Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel okullara öğrenci yerleştirilecektir.
 
Tercih işlemlerinde öğrencilerin taşıması gereken genel başvuru şartları nelerdir?
• Öğretim yılında ortaokul ile İmam Hatip Ortaokulu 8’inci sınıfı başarıyla tamamlamış olmak,
• Başvuru yapılacak okulun kayıt kabul şartlarını taşımak,
• Yerleştirmeye esas puana (YEP) sahip olmak.
 
Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için kimler tercih yapabilmektedir?
Kayıtlı bulundukları okuldan başka bir okula geçmek isteyen öğrenciler yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih yapabilir.
 
Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları nasıl yapılmaktadır?
Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilmektedir. Okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin 2 (iki) nüsha çıktısı alınarak, veliye imzalatıldıktan sonra bir nüshası okulda saklanmalı, diğer nüsha veliye verilmelidir. 
 
Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için yapılan tercihlerde öğrenciler kaç okul tercih edebilmektedir?
Öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurularının her birinde üçer okul tercihi yapabilmekte ve tercihlerde boş kontenjan şartı olmamaktadır.
 
Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin üçünde de tercih yapmak zorunlu mudur?
Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin her birinde, isteyen öğrencilerin tercih başvurunda bulunması esastır. Ayrıca ilk yerleştirmeye esas nakil tercih başvuru döneminde yapılan okul tercihlerinin sonraki iki yerleştirmeye esas nakil tercih başvuru öneminde de geçerli olması başvurulan okul müdürlüğünden talep edilebilmektedir. Talebin olmaması halinde her bir yerleştirmeye esas nakil başvuru döneminde yeniden tercih yapılmaktadır.
 
Yurt dışındaki öğrenciler veya açık öğretim ortaokulundan mezun öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularını nasıl yapabilmektedir? 
Yurt dışındaki öğrenciler ve açık öğretim ortaokulundan mezun öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurularını Ölçme, eğerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmî İnternet sitesinde açılmakta olan “Açık öğretim ortaokulu ve yurt dışı yerleştirmeye esas nakil başvuru ekranı” aracılığıyla yapabilmektedir. Başvuru çıktıları APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 06500 Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA adresine gönderilmesi gerekmektedir. 
 
Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinde, yerleştirme işlemleri nasıl yapılmaktadır?
Yerleştirme işlemleri yerleştirme takvimi doğrultusunda, Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğüne göre, boş kontenjanlara merkezî olarak yapılmaktadır.
 
Yerleştirmeye esas nakil sonuçları ne zaman, hangi adresten ilan edilmektedir?
Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan tarihlerde http://e-okul.meb.gov.tr İnternet adresinden ilan edilmektedir.
 
Millî eğitim müdürlüklerinde kurulan İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına hangi ğrenciler tercih başvurusu yapabilmektedir? 
Sadece Açık Öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, istemeleri halinde milli eğitim müdürlüklerinde kurulan İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına tercih başvurusu yapabilmekte ve komisyonlar tarafından il/ilçe sınırları içindeki okullarda boş kalan kontenjanlara yerleştirilmektedir. 
 
İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına yapılan tercih başvurularında öğrenciler kaç okul tercih edebilmektedir?
Öğrenciler bu başvuruda il/ilçe sınırları içinde yer alan3 (üç) okul tercih edebilmektedir.
 
İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına yapılan tercih başvurularına göre yerleştirme işlemlerini nasıl yapabilmektedir?
Yerleştirme işlemleri İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları tarafından, nakil mevzuatına göre, il/ilçe ınırları içinde, yerleştirmeye esas puan üstünlüğüne göre yapılmaktadır. 
 
Mecburi ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan/yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılmaktadır? 
Bu öğrenciler, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri ile Mesleki ve Teknik Eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde, şubelere dengeli bir şekilde yerleştirilmektedir.
 
Mecburi ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan/yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden, özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitime devam edemeyecek öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılmaktadır? 
Bu öğrencilerin ortaöğretim kademesindeki gündüzlü özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirilmesi/nakilleri ile ilgili iş ve işlemler, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları iş birliği ile il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunca yapılmaktadır. Ortaöğretim kademesindeki yatılı özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirme ile ilgili iş ve işlemler ise Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılmaktadır. 
 
Özel okullarda %100 burslu okutulacak öğrenciler nasıl belirlenmektedir?
Özel okullarda %100 burslu okutulacak öğrenciler, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, puan üstünlüğü esasına göre %5’lik dilimden seçilerek yapılmaktadır. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye genelindeki ilk % 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar, tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk % 5’lik ilimden karşılayabilmektedir. 
 
Yerleştirmeye esas puanları eşit olan iki öğrencinin aynı okulu tercih etmesi durumunda, bir öğrenci yerleştirilecekse öncelik hakkı hangi öğrencinindir? 
Yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınmaktadır.
 
 

 

 

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net