Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
Hızlı Erişim
E-kitap
Meslekler
Hızlı Okuma
Kendinizi Tanıyın
Ne, Nasıl?
ÖSYM Sınav Takvimi
MEB Sınav Takvimi
Sınav sonuçları
Sınav numarası sorma
Soru Bankaları
YGS
İngilizce
YDS
KPSS
ALES
AÖF
Trafik
TEOG
IQ
Oyun
Videolar
created at TagCrowd.com

 SINAVONLINE.net Meslekler - Hazır Giyim

 

 Hazır Giyim Mesleği Hakkında Genel Bilgiler

 
Hazır Giyim

A  B C-Ç D E F-G H-İ J-K-L M N-O-Ö P-R S-Ş T U-V-Y-Z

(Meslekler hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için yukarıdaki listeden aradığınız mesleğin ilk harfine tıklayın.
Daha sonra karşınıza çıkan listeden aradığınız mesleği bulmaya çalışın.

Meslekler Ana Sayfası

 Hazır Giyim

TANIM

Çocuk, kadın ve erkek iç-dış giyiminde; üretim öncesi planlama ve tasarım, kalıp-desenleme, kalite kontrol ve üretim safhalarının tümünde uygulama becerilerine sahip ara elemandır.

GÖREVLER

- Üretimi planlar, - İş ve zaman etüdü yapar, - Yeni giysi modelleri geliştirir, - Çıkarılan modellerin kalıplarını hazırlar, - Dikilecek giysinin kumaşının kalitesinin, renginin, miktarının üretime uygunluğunun kontrolünü yapar, - Model için gerekli malzeme ve süsleme araçlarını seçer, - Örnek giysi hazırlar, - Ürünün çeşitli vücut ölçülerine göre seri üretimi ile ilgili işleri yapar veya yaptırılmasını sağlar, - Seri üretime giren ürünün başından sonuna kadar takibini ve kontrolünü yapar, - Ürünün paketlenmesi depolanması ve pazarlanması ile ilgili işleri yürütür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Çeşitli kumaşlar, dikiş malzemeleri (tela, astar, iğne, iplik, düğme, mezura vb.), - Kalıp çıkarma makineleri (bilgisayarlı çizim için), - Dikiş makinesi, ilik-düğme ve overlok makinesi, - Ütü, pres ütü, ütü masası.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Hazır giyim mezunu olmak isteyenlerin; - El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, - Renk ve şekilleri algılayabilme yeteneğine sahip - Ticarete ilgi duyan, - Bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen, - Sanat estetik görüşü olan, kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Hazır Giyim ; çalıştığı bölümün özelliğine göre farklı ortamlarda bulunabilir. Planlama, model, kalıp-çizim bölümlerinde çalışan kişiler büro ortamında bulunurken, doğrudan üretimde çalışanlar atölye ortamının kumaş tozu, nem, gürültü gibi etkenlerinden etkilenirler.

Dikiş makineleri, kesici ve elektrikli aletler nedeniyle iş kazası riski vardır. Ancak belirgin bir meslek hastalığına rastlanmamaktadır.

Tekstil mühendisleri, hazır giyim , diğer işçiler ve müşterilerle iletişim halinde çalışırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Hazır Giyim; hazır giyim üreten fabrikalar ve atölyeler ile dokuma fabrikalarının, model-kalıp, planlama, tasarım (stilistlik), iş-zaman etüdü, kalite kontrol gibi bölümlerinde çalışırlar.

Konfeksiyon emek-yoğun bir sektör olduğundan, mezunlar az bir yatırım ile, birçok kişinin çalışabileceği atölye veya modaevi de açabilirler. Tekstil ve konfeksiyon Türkiye’nin ihracatında büyük bir paya sahip olduğundan bu alanda iş bulma sorunu fazla yaşanmamaktadır. Ancak ihracatın düşmesi, ucuz ithal ürünlerin piyasaya girmesi dönemsel dalgalanmalara neden olabilmekte, bu da zaman zaman iş bulmayı zorlaştırabilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Hazır Giyim” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Tekstil” olarak değişmesi nedeniyle, “Hazır Giyim” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Hazır Giyim” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Lise veya dengi okul mezunları, Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Sözel Ağırlıklı (SÖZ)” puanı almaları halinde mesleki eğitime başlayabilirler.

Meslek liselerinin; - Giyim/Giyim Teknolojisi, - Hazır Giyim, - Konfeksiyon, - Moda Tasarımı / Moda Giysi Tasarımı, - Örme Hazır Giyim, - Tekstil (Konfeksiyon), - Tekstil Tasarımı, - Trikotaj, - Deri- Hazır Giyim/ Deri Konfeksiyon, - Terzilik/ Erkek Terziliği/ Kadın Terziliği

Bölümlerinden mezun olanlar, “Hazır Giyim” programını tercih etmeleri halinde orta öğretim başarı puanları 0,65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitimin süresi 2 yıldır. Hazır Giyim Programında eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.

Eğitim süresince: Tekstil Teknolojisi, Kalıp, Dikiş Teknikleri, Kalite Kontrol, Kumaş Malzeme Bilgisi, Moda Tasarım, İş-Zaman Etüdü ve İmalat Organizasyonu, Makine Bilgisi, Model Kalıp-Dizayn, Bilgisayar, CAD (Bilgisayarlı Tasarım), Konfeksiyonda Maliyet Hesapları, Pazarlama gibi dersler okutulur. Ayrıca, atölye uygulaması ve son sınıfta proje hazırlanması söz konusudur.

MESLEKTE İLERLEME

Bu meslekteki ilerleme kişinin yeteneği ölçüsünde gerçekleşir. Gelecek vadeden bu alanda, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir unsur da, sürekli gelişim ve eğitimdir. Teknolojinin hızla gelişmesinin yanı sıra çok değişken ve hareketli olan hazır giyim sektöründe kişi, sürekli olarak moda ve yenilikleri takip ederek kendini geliştirmelidir. Çünkü geçmişte yılda iki defa hazırlanan sezon çalışmaları yerini en az dört defaya, birkaç model ve kumaş yerini sayısız kumaş ve modele bırakmıştır. Kendini yenilemeyen kişinin bu alanda ilerlemesi mümkün değildir.

Mesleki başarıya göre, müşteri temsilcisi, üretim şefi ve yöneticiliğe kadar yükselebilirler.

Hazır Giyim ön lisans programını başarı ile tamamlayanlar, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS), başarılı olmaları halinde, Hazır Giyim Öğretmenliği ve Giyim Öğretmenliği lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Hazır giyim, - Moda konfeksiyon teknikeri, - Stilist, - Modelist, - Örme teknikeri, - Hazır giyim öğretmeni, - Terzi (bay-bayan)

BURS, ÜCRET VE KREDİ DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir kazanç yoktur. Ancak mezuniyet sonrası geri ödemek üzere Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim ve harç kredisi alabilirler.

Ayrıca, diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların burs imkanlarından yararlanabilirler.

Eğitim sonrası kazanç, özel ve kamu sektörlerine ait işyerlerinde farklılıklar göstermekte, alınan ücret, kişinin yeteneğine ve işteki başarısına göre değişmektedir.

Kendi işini yapanların kazançları konusunda ise kesin bir miktar söylemek mümkün değildir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

   

 

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net