Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
Hızlı Erişim
E-kitap
Meslekler
Hızlı Okuma
Kendinizi Tanıyın
Ne, Nasıl?
ÖSYM Sınav Takvimi
MEB Sınav Takvimi
Ehliyet Sınav Takvimi
Sınav sonuçları
Sınav numarası sorma
Soru Bankaları
YGS
İngilizce
YDS
KPSS
ALES
AÖF
Trafik
TEOG
IQ
Oyun
Videolar
created at TagCrowd.com

 SINAVONLINE.net

 

 KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı

          

KPSS SINAVI - KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI

KPSS'de Uygulanacak Testlerin Kapsamları
 


    
KPSS SORULARI

 KPSS Test Konuları


Her yıl ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS sınavında bulunan dersler ve bu derslere ait konular yaklaşık ağırlıklarıyla birlikte aşağıdaki tablolarda verilmiştir. Bilgiler ÖSYM sayfasından alınmıştır. İzinsiz kopyalanması uygun değildir. 

KPSS Maliye Konuları

KPSS Maliye soruları; Maliye teorisi, Kamu gelirleri, Kamu giderleri,  Kamu borçları, Bütçe, Vergi hukuku ve Maliye politikası konularını kapsamaktadır. Maliye konularının yaklaşık ağırlıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir. 

KPSS Muhasebe Konuları

KPSS Muhasebe soruları; Genel muhasebe, Mali tablolar analizi, Ticari aritmetik, İhtisas muhasebesi konularını kapsamaktadır. Muhasebe konularının yaklaşık ağırlıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KPSS Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Konuları

KPSS Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri soruları; İş ve sosyal güvenlik hukuku (İş hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku), Çalışma ekonomisi, Yönetim ve çalışma psikolojisi, Yönetim ve çalışma sosyolojisi konularını kapsamaktadır. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri konularının yaklaşık ağırlıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KPSS Ekonometri Konuları

KPSS Ekonometri soruları; Ekonometri tahmin ve tahmin ediciler, Tahmin sonuçlarının ekonomik ve istatistiksel olarak değerlendirilmesi, hipotez testleri, Kukla değişkenler ve bağımlı değişkenin öngörüsü, İçsel baıntı sorunu, Değişen varyansve çoklu bağıntı sorunları , Tanımlama sorunu ve gecikmesi dağıtılmış değişkenler, Eşanlı denklem sistemleri ve Zaman serisi modellemesi konularını kapsamaktadır. Ekonometri konularının yaklaşık ağırlıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KPSS İstatistik Konuları

KPSS İstatistik soruları; Olasılık- Matematik İstatistik, Yöneylem araştırması (Karar ve oyunlar kuramı dahil), Çok değişkenli analizler, Parametrik olmayan testler, Uygulamalı istatistik, Zaman serileri, Deney tasarımı, Örnekleme (Araştırma Teknikleri, Anket Düzenleme dahil), Sayısal çözümleme, Doğrusal cebir ve Regresyon Analizi konularını kapsamaktadır. İstatistik konularının yaklaşık ağırlıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KPSS Kamu Yönetimi Konuları

KPSS Kamu Yönetimi soruları; Siyaset bilimi, Anayasa, Hukuk, Yönetim Bilimleri, Yönetim Hukuku, Kentleşme ve Çevre Sorunları, Sosyoloji ve Türk Siyasal Hayatı (Osmanlıdan günümüze siyasal olaylar) konularını kapsamaktadır. Kamu Yönetimi konularının yaklaşık ağırlıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KPSS Uluslararası İlişkiler Konuları

KPSS Uluslararası İlişkiler soruları; Uluslararası İlişkiler Teorisi ve Uluslararası Hukuk  konularını kapsamaktadır. Uluslararası İlişkiler konularının yaklaşık ağırlıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Kaynak: www.osym.gov.tr

 

KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır. Sitemizde KPSS ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra örnek sorular ve deneme sınavları da bulabilirsiniz.

Lütfen site içeriğini izinsiz olarak kopyalamayınız.


 

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net