Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
Zeka Kutusu
IQ ve Zeka Nedir?
IQ'muz Artıyor mu?
Zeka Çeşitleri
Sosyal Zeka
Duygusal Zeka
Görsel Zeka
Mantıksal Zeka
İş Zekası
Zeka ve Akıl
Yapay Zeka
Çocuk ve Zeka
IQ/Zeka Testleri
IQ Test-1
IQ Test-2
IQ Test-3
Zeka Soruları-1
Zeka Soruları-2
Bilim Dünyası
Doğa ve Çevre
Uzay ve Yıldızlar
Hayvanlar
Dünyamız
İnsan
Teknoloji
Matematik
Yaşam
Videolar
created at TagCrowd.com
 SINAVONLINE.net

 

 GÖRSEL Zeka

 
     
      

GÖRSEL ZEKA

Görerek öğrenme, görülenleri akılda tutabilme, değerlendirebilme algılama ve değerlendirebilme becerisine “görsel zeka” denilmektedir. İnsan beyni doğuştan itibaren görmeye, gördüklerini değerlendirmeye ve biriktirmeye; gördükleri ile düşünmeye başlamaktadır.

Görsel zekası yüksek olan çocuklarda resimlere olan düşkünlük dikkat çekmektedir. Bu çocuklar; resim yapmaya, anlatmak istediklerini resim yaparak anlatmaya eğilimlidirler. Paralel olarak bu çocuklarda hayal kurma becerisi de yüksektir. Hayalini kurdukları olgu ve olayları resme dökerek ebeveynleri ve öğretmenleri ile paylaşmak istekleri de fazladır. Çocuklarında bu yönde bir eğilim sezinleyen anneler, babalar ve eğitimciler bu hususta eleştirel ya da tamamen ilgisiz asla olmamalıdırlar. Zira, bu yol, çocukların kendilerini ifade etme yoludur, ilgi gösterilmemesi, teşvik edilmemesi çocuklar üzerinde yıkıcı etki gösterecektir.

Çocuğun görsel zekasının olup olmadığını anlamanın yolu ise onları resim yapmaya, resimlerle anlatmaya teşvik etmektir. Örneğin okuldan eve gelen çocuğunuza gününün nasıl geçtiğini resim yaparak anlatması istenebilir; teşvik etmek için aynı şekilde aynı anda anne ya da babası da kendi gününün nasıl geçtiğini resmederek çocuğu ile paylaşabilmelidir. 

Çocukların resimleri onların hayal güçleri ile şekil ve renk kazanmaktadır. Bu nedenle, güneşi sarı yerine mor yapan, denizi mavi yerine kırmızı yapan bir çocuğu eleştirmek, “öyle olmaz, doğrusu şudur” şeklinde yönlendirmek yerine, onları anlatmaya teşvik etmek önemlidir. “Güneş neden mor?”, “Deniz neden kırmızı?” gibi sorularla anlattırmalı, anlattıklarına değer verdiğinizi çocuğa hissettirmelisiniz. Zira, bu yönde engellenen ya da yoğun eleştirilere maruz kalan çocukların hayal kurma becerileri de zarar görecektir. Halbuki yaratıcılığın göstergesi olan hayal kurma becerisi öne çıkarılması, desteklenmesi gereken bir beceridir. Mimarlık, mühendislik, vb. teknik meslek dalları dahi hayal kurma becerileri, görsel zekaları yüksek insanların mesleğidir. 

sinavonline.net
 

 

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net