Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
Zeka Kutusu
IQ ve Zeka Nedir?
IQ'muz Artıyor mu?
Zeka Çeşitleri
Sosyal Zeka
Duygusal Zeka
Görsel Zeka
Mantıksal Zeka
İş Zekası
Zeka ve Akıl
Yapay Zeka
Çocuk ve Zeka
IQ/Zeka Testleri
IQ Test-1
IQ Test-2
IQ Test-3
Zeka Soruları-1
Zeka Soruları-2
Bilim Dünyası
Doğa ve Çevre
Uzay ve Yıldızlar
Hayvanlar
Dünyamız
İnsan
Teknoloji
Matematik
Yaşam
Videolar
created at TagCrowd.com
 SINAVONLINE.net

 

 Çocuk ve Zeka 

 
     
      

ÇOCUK ve ZEKA

Çocuklar hayatın en önemli unsurlarıdır. Anne ve babalar açısından olduğu kadar, aslında çocuklar toplumsal açıdan da en önemli bireylerdir ve kendilerine yeterli yatırımın yapılmasına önem verilmelidir. Ülke yönetimleri genel olarak bu önemin farkındadırlar ve icraatler içinde çocuklara ayrılan pay yüksek bir oran teşkil etmektedir.

Çocuklar söz konusu olduğunda, onlara dair fiziki ve zihinsel her anlamda sağlık en çok arzulanan hususlar arasındadır. Zihinsel sağlık denildiğinde, doğal olarak öne çıkan kavram, “zeka” kavramıdır. Yaşları ile doğru orantılı ölçüde zeka sahibi olup olmadıkları, doğumlarından itibaren yakından takip edilmektedir.

Çocukların zeka düzeylerinin doğuştan belirlenmiş olduğu ve kalıtsal bir husus olduğu düşüncesi son dönemlerde kabul görmeyen görüşler arasındadır. Özel eğitimler ile özellikle 0-4 yaş grubunda ağırlık verilerek zekanın geliştirilmesinin mümkün olduğu ispatlanmış konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu yönde bir eksiklik ya da gerilik teşhis edilen çocuklar için annelerin ve babaların endişe etmesine mahal yoktur, ancak bu konunun önemsenmeyeceği anlamına kesinlikle gelmemeli, gerekli takip yapılarak zekanın ilerletilmesi yönünde bir sürece çocuğun sokulması gerekmektedir.

Çocukların zeka düzeylerinin ilerletilmesi için ebeveynlere yapılan tavsiyeler arasında öne çıkanlar şu şekildedir:

  • Oyun, çocukların en önemli öğrenme aracıdır. Her yaştaki çocuk ile anne ve babaların kaliteli zaman geçirmesi ve bu zamanın ağırlıklı olarak yaşına uygun oyunlara ayrılması önerilmektedir.
  • Dil gelişimine yönelik çalışmalar zekanın ilerlemesi açısından da önemlidir. Çocuğu küçük görerek onunla normalin dışında bir dil kullanılmamalı, herhangi bir yetişkin ile kullanılan kelimeler onun yaşına uygun bir içerik ile kullanılıyor olmalıdır. 
  • Çocukların görsel, işitsel zekalarının gelişimi açısından bu yönde hazırlanmış oyuncaklardan yararlanılmalı, onları oyuncaklarla yalnız bırakmayıp birlikte oyunlar oynanmalıdır.

sinavonline.net
 

 

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net