Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
Hızlı Erişim
E-kitap
Meslekler
Hızlı Okuma
Kendinizi Tanıyın
Ne, Nasıl?
ÖSYM Sınav Takvimi
MEB Sınav Takvimi
Sınav sonuçları
Sınav numarası sorma
Soru Bankaları
YGS
İngilizce
YDS
KPSS
ALES
AÖF
Trafik
TEOG
IQ
Oyun
Videolar
created at TagCrowd.com

 
ZAMANI ETKİN KULLANMA YÖNTEMİ: YAPILACAK GÜNLÜK İŞLER LİSTESİ

Çoğunlukla zamanın yetersizliğinden veya hızlıca geçtiğinden şikayetçi oluruz ama önümüze gelen fırsatları da heba etmekten geri kalmayız. Zaman, yaşantımızın hem en önemli hem de yerinin doldurulması mümkün olmayan sermayesidir. Sahip olduğumuz bu sermayeyi doğru harcamak ve bu sermayeyle yapacağımız yatırımlar için doğru tercihte bulunmak durumundayız.

Muhakkak ki, zamanımızı nasıl daha etkin kullanabileceğimizi ve çoğu zaman boşa harcadığımız zamanlarımızı nasıl değerlendirebileceğimize yönelik birçok öneriler bulunmaktadır. Ancak burada kısaca, günlük olarak takip edilmesi önerilen “Yapılacak Günlük İşler Listesi” yönteminden bahsedecğiz. Bu yöntem çok basit olmasına karşın oldukça etkin olduğu söylenebilir. Şüphesiz, yöntemlerin uygulanması ile elde edilecek sonuçlar kişiden kişiye değişiklik göstermesine karşın, yöntem üzerinde yapılacak küçük adaptasyonlar ile gerekli fayda sağlanabilir. 

Güne başladığınızda veya çalışma ofisinizdeki koltuğunuza oturduğunuzda, o günü daha etkin bir şekilde değerlendirmek amacıyla, o gün yapmayı planladığınız işlerin listesini çıkartmalısınız. Gün içerisindeki faaliyetlerinizi de göz önünde bulundururarak kabaca zaman dilimlerine bölmeli ve listenizdeki işleri bu zaman dilimlerine paylaştırmanız gerekmektedir. Tabi ki, listenizdeki işlerin sizin açınızdan ne kadar zaman alabileceğini, günlük faaliyetleriniz içerisinde o işle mesgul olurken çeşitli nedenlerle oluşabilecek çalışma kesintilerini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Planlamayı yaparken dakikalar mertebesinde bir planlama yapmayın. Çünkü, gün içerisinde hesapta olmayan veya işinizin doğası gereği birçok başka işler de çıkabilecektir. Eğer, gerçekleştirilmesi zor bir planlama yaparsanız ve gün sonunda bunun sadece az bir kısmını gerçekleştirirseniz hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz ortaya çıkacaktır. Her hayal kırıklığı bir sonraki günün planlamasında motivasyon kaybını da beraberinde getirecektir. Bu nedenle “Yapılacak Günlük İşler Listesi” ile yapacağınız planlamayı, rasyonel çerçevede tutmayı ilke olarak edinin. 

Bazen zor olan şeyler, kısa ve basıt yöntemlerle çözüme kavuşabilir. Küçük lokmalar ile büyük hedeflere ulaşmanın mümkün olabileceğini aklınızdan çıkartmayın.

Namık BURAK

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net