Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
Hızlı Erişim
E-kitap
Meslekler
Hızlı Okuma
Kendinizi Tanıyın
Ne, Nasıl?
ÖSYM Sınav Takvimi
MEB Sınav Takvimi
Sınav sonuçları
Sınav numarası sorma
Soru Bankaları
YGS
İngilizce
YDS
KPSS
ALES
AÖF
Trafik
TEOG
IQ
Oyun
Videolar
created at TagCrowd.com

 
SOSYAL AĞLARIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Son dönemlerde sanal alemde fazlasıyla vakit geçiren bir neslin yetişmekte olduğu dikkat çeken tespitlerden biri durumundadır. Kişisel gelişim uzmanları, anneler ve babalar, öğretmenler gibi birçok taraf açısından kaygı verici bir gelişme olarak algılanan bu durumun olumlu ve olumsuz sonuçlarının birlikte değerlendirilmesi, yaşanmakta olan çağın bir gerekliliği haline gelen bu tarz teknolojilerden kaçış mümkün olmadığından, yeni neslin bu gelişmeler ile barışık şekilde yetişmesinin engellenmemesi önemlidir.

Sosyal ağlar olarak bilinen Facebook, Twitter gibi platformlar normalde belirli yaşın altındaki kullanıcıları kabul etmemektedirler, ancak giriş bilgilerinin kontrol ve teyit edilmesi söz konusu olamadığından, bu önlemi aşmak uygulamada oldukça kolaydır. Bu nedenle de çocukların birçoğunun sosyal ağlarda en az bir hesabı bulunmaktadır. 

Çocukları sanal alemde bekleyen en büyük tehlike, suistimale ve tacize maruz kalma olasılığıdır. Bu nedenle, anne ve babalar mümkünse çocuklarının bu tarz hesapları hiç açmamasını sağlamaları, açmalarına engel oluşturamıyorlarsa, hesap güvenlik ayarlarını en yüksek düzeye çıkarmaları tavsiye edilmektedir.

Sosyal ağlar üzerinde iletişim kurmada oldukça girişken bir tavır sergilenebiliyorken, reel bir iletişimde sorun yaşanması söz konusu ise bu konu ihmal edilmemeli ve önemsenmelidir. Gerekirse bir uzman yardımı alınarak çocukların bu durumu masaya yatırılmalıdır. Çocukların her türlü sözlü ve yazılı iletişimde başarılı olmaları için gerekli koşullar sağlanmalı, sadece sosyal ağlar üzerinde arkadaş sahibi olmalarına izin verilmemelidir.

Sosyal ağlardaki en büyük paylaşım konusu olan oyunlar üzerinde fiziki bir bağımlılık oluşabileceği ortaya konmuş bir gerçektir. Küçük yaşta bu tür bağımlılıkların oluşmasının engellenmesi adına çocukların her türlü kullanım için bilgisayar başında oldukları saatler sınırlandırılmalı, günde toplam bir saati hiçbir şekilde geçmesine müsaade edilmemelidir.

www.sinavonline.net

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net