Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
Hızlı Erişim
E-kitap
Meslekler
Hızlı Okuma
Kendinizi Tanıyın
Ne, Nasıl?
ÖSYM Sınav Takvimi
MEB Sınav Takvimi
Sınav sonuçları
Sınav numarası sorma
Soru Bankaları
YGS
İngilizce
YDS
KPSS
ALES
AÖF
Trafik
TEOG
IQ
Oyun
Videolar
created at TagCrowd.com

 AVRUPA'DA EĞİTİM FIRSATLARI

Medeniyetler birliği durumundaki Avrupa kıtası, her tür bütçeye ve beklentiye uygun birçok eğitim fırsatını da öğrencilerin hizmetine sunmaktadır. Türkiye’den de birçok öğrenci lisans ve lisansüstü eğitimlerini Avrupa’daki çeşitli üniversitelerden birinde devam ettirmeyi tercih etmektedir.

Avrupa’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin yurtiçinde düzenlenen yurtdışı eğitim fuarlarını ziyaret etmesi kendilerine önemli oranda zaman kazandıracak, doğru tercih yapmayı çok daha mümkün hale getirecektir. Ancak, bu tarz fuarlarda çok fazla seçenek ve oldukça cazip şekillerde sunulduğundan hiçbir fikir ve öngörü sahibi olmadan bu fuarlara gidilmemesi de önemlidir.

Öncelikle, eğitim görülecek alan belirlenmeli, maksimum ayrılabilecek bütçeye karar verilmelidir. Sonraki aşamada ise dil ve sosyal açılardan özellikle tercih edilen bir ülke olup olmadığı belirlenmeli, mümkünse ülke tercihlerini fuar ziyaretinden önce üçe indirmelidir. Ülke tercihleri belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlar arasında vize problemi ve YÖK denkliği gibi konular gelmektedir. Bazı ülkeler, kayıt yaptırıldığı halde bile vize problemi çıkartarak öğrencilerin kabus yaşamasına neden olabilmektedir. Ayrıca, yurtdışı üniversitelerin verdikleri diplomaların YÖK tarafından denk kabul edilip onaylanabilir olduğundan da emin olunması gerekmektedir. Aksi halde bu diplomaların yurtiçinde bir hükmü söz konusu olmayacaktır.

Avrupa’da eğitim görülecek üniversite konusunda karar netleştiğinde o üniversitenin kayıt koşulları ve kayıt için belirlenmiş olan başvuru sürelerini yakından takip etmek gerekmektedir. Bazen başvuru süresi eğitim döneminden çok daha önce bile olabilmektedir.

Eğitim görülecek olan ülkenin lisanı ile eksiklik ya da yetersizlik söz konusu ise panik yapmaya gerek yok, zira hemen hemen tüm okulların yabancı öğrenciler için hazırlanmış lisan eğitimine yönelik ön hazırlık programları mevcuttur. Bu hazırlık programlarının başlangıç dönemleri çoğunlukla Eylül ve Ekim ayları olup, süreleri de 6 ay ile 8 ay arasında değişmektedir.

www.sinavonline.net

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net