Videolar   Formüller   İletişim 

GirişYGSİngilizceYDSKPSSALESAÖFTrafikTEOGIQOyun

 
Kelime bilgisi
Nasıl Öğrenmeli?
Baş. Düzey Öğrenme
Baş. Düzey Testler
Orta Düzey Testler
İleri Düzey Testler
Soru Bankaları
YGS
İngilizce
YDS
KPSS
ALES
AÖF
Trafik
TEOG
IQ
Oyun

 

KELİME BİLGİSİ
 

Nasıl Öğrenmeli?
  

  

İster TOEFL, YDS sınavlarına hazırlanın, isterse e-posta arkadaşınızı birkaç satır İngilizce metin hazırlayın. Kelime bilginizin yetersizliği sizi her zaman sınırlayan ve zorlayan bir engel olarak karşınıza çıkacaktır. Kelime bilginizi geliştirmek veya bildiklerinizi canlı tutmak istiyorsanız düzenli olarak bu konuda çalışmanız gerekecektir.

Kelime öğrenmenin temeli ezberlemeye dayanmaktadır. Ezberlemeyi kolaylaştıran ve kolay hatırlamamızı sağlayan çeşitli metodlar var. Kişi kendisine en uygun metodu kendisi seçmelidir. Kitap veya herhangi bir yazı okuyarak daha kolay kelime ezberleyen birisi mutlaka bu yöntemi ağırlıklı olarak seçmelidir. Ayrıca ezberlemeyi ızdırap olmaktan kurtarıp eğlenceli kılan yöntemler de gözardı edilmemelidir.

Öncelikle kelimeleri bir bütün içinde görmekte yarar vardır. Söz gelimi, “Moon” kelimesi “ay” anlamına gelir. Ama taşıdığı anlam, yılı oluşturan aylardan biri mi yoksa gökteki ay mıdır? ‘Moon’ kelimesini “Gökyüzünde ayı gördüm” anlamına gelen “I saw the moon in the sky” cümlesinde gördüğünüzde “moon” kelimesinin hangi “ay”a karşılık geldiği anlaşılır. Bu bütünü sağlayan unsurlar elbette film, kitaplar, kasetler ya da makaleler gibi materyallerdir. Bunları okumak ve okurken kelimelerin anlamlarını araştırmk muhakkak çok yararlı olacaktır.

Öğrenmek istediğiniz kelimeleri, özellikle somut olanları, söz gelimi eşya isimlerini eşyaların üstüne, duvarlara yapıştırmak ve fırsat buldukça bakarak ezberlemeye çalışabilirsiniz. 

Küçük kağıt parçalarının bir yüzüne ezberlenecek kelimeyi, diğer tarafına İngilizce açıklamasını yazarak ezberlemeye çalışabilirsiniz.

Ya da kendi yönteminizi kendiniz bulabilirsiniz.

  

Önemli Nokta

Kelime ezberleme etkinliği okuma ya da dinleme etkinlikleriyle desteklenmelidir. Aksi takdirde...

Kelime ezberlemeye çalışan kimselerden zaman zaman ezberledikleri kelimeleri unuttukları şeklinde bir şikayet duyulur. Bunun birkaç nedeni vardır. 

  • Hafıza bir kelimeyi benimsemek için zamana gerek duyar. Bir kaç kez unutup yeniden öğrenmeye de gerek duyabilir. 
  • Beyin bazı kelimelere bilemediğimiz nedenlerden ötürü yakınlık duyabilir ya da ısınamayabilir. Bu yüzden her kelimeyi ya da dil parçasını aynı sürede sahiplenmeyebilir.
  • Kişi kelimeleri kalıcı olarak öğrenemiyordur. Çünkü ezberleme zoraki olarak yapılmaktadır. 

Bu olumsuz yönleri bertaraf etmenin ve sağlıklı kelime öğrenmenin en etkili ilacı; azim, istek ve doğru metod. Aşağıdaki bilgiler size yardımcı olacaktır.

 

 

 Son Yazılar
Çocuklar İçin Bilgisayar Programcılığı - Scratch, Code, Tynker
 
Hayat Maratonunda Steve Jobs Felsefesi
 
Amerika'da Eğitim Fırsatları
 
Avrupa'da Eğitim Fırsatları
 
Sosyal Ağların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 
Az Kitap Okuyoruz
 
Eğitimde Ailelerin Önemi
 
Zamanı Etkin Kullanma Yöntemi: Yapılacak Günlük İşler Listesi
 
 

© SINAVONLINE.net